Odborné články

  1. Automatický záskok sítí s Modbus
    Zachovat nepřetržitou dodávku elektrické energie je základním požadavkem napříč naší technologickou společností. Je to možné díky přístrojům, schovaným kdesi v pozadí, o kterých vědí jen zasvěcení. Jde přitom o zařízení, které hrají často až kritickou funkci pro nepřerušený chod celé společnosti, kdy dokonce mohou ovlivnit i to nejcennější co máme – zdraví či životy. Jejich spolehlivá funkce je naprosto zásadní.
    Jan Jaroš, časopis VOLTY.CZ č.12/2022
  2. Analogové vs. digitální přístroje: „Kde se ještě potkáte s ručičkou?“
    Tak jako bylo 19. století stoletím páry, bude nejspíš století 21. stoletím digitalizace. Začalo to nenápadně a v dnešní době je digitální téměř vše. Proč se tedy stále vyrábí analogové přístroje?
    Radek Odložilík, časopis ElektroPrůmysl č. 12/2022
  3. Transformátory s rozebiratelným jádrem nově pro měření do 20 kHz!
    Německá společnost MBS AG se již více než 40 let zabývá výrobou měřicích transformátorů proudu nízkého napětí. Již od počátku klade vysoký důraz na bezpečnost, kvalitu a přesnost měření. Na základě dlouholetých zkušeností nyní představuje novinky v oblasti měření vyšších harmonických.
    Daniel Rycka, časopis ATP JOURNAL č. 12/2022
  4. Monitoring a regulace s komunikací IO-Link, STEGO Connect
    Monitorování stavu instalovaných zařízení je způsob, jak vyřešit problém, než dojde k jejich selhání nebo k chybě, při které by byla ohrožena jejich činnost či spolehlivost. Průmyslové snímače s komunikací IO-Link nenabízí jen základní signál snímané veličiny, ale i další doplňující signály, které se dají využít pro řízení či prediktivní údržbu zařízení.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis Technika a Trh č. 12/2022
  5. Regulátory nabíjení CC613 s doživotními aktualizacemi firmware v ceně přístroje
    Regulátory nabíjení řady CC613 od společnosti Bender slouží jako řídící jednotky střídavých nabíjecích stanic a wallboxů. Výrobce průběžně aktualizuje firmware regulátorů nabíjení, přičemž všechny budoucí verze firmware jsou zahnuty v ceně přístroje.
    Ing. Jan Šenberger, časopis Technika a Trh č. 10-11/2022
  6. Automatické přepínače s měřením parametrů sítě
    Soustřeďme se v tomto článku na dlouhodobě zavedená řešení automatického záskoku od francouzského výrobce Socomec. Přístroje Socomec ATyS již velmi dlouho patří mezi nejpoužívanější přepínače sítí i v nejnáročnějších aplikacích.
    Ing. Jan Jaroš, časopis Elektroprůmysl č. 11/2022
  7. Analyzátor kvality elektrické sítě C.A 8345 ve třídě A od firmy Chauvin Arnoux
    Firma Chauvin Arnoux patří k nejvýznamnějším výrobcům profesionálních měřicích přístrojů v oblasti provozních a revizních přístrojů a analyzátorů elektrické sítě.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ElektroPrůmysl č. 11/2022
  8. Analyzátor kvality elektrické sítě C.A 8345 ve třídě A
    Firma Chauvin Arnoux patří k nejvýznamnějším výrobcům profesionálních měřicích přístrojů v oblasti provozních a revizních přístrojů a analyzátorů elektrické sítě.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis VOLTY.CZ č. 11/2022
  9. Bender ATiCS – nejspolehlivější automatické přepínání napájení v kritických aplikacích ve zdravotnictví
    Z různých jak základních norem, zejména požárně bezpečnostních, tak i norem pro speciální aplikace, např. ve zdravotnictví, vyplývá pro napájení v kritických aplikacích jednoznačný požadavek na zajištění dodávky elektrické energie alespoň ze dvou samostatných na sobě nezávislých napájecích zdrojů a přepnutí na druhý napájecí zdroj musí být samočinné a zajištěné.
    Vladimír Frič, časopis ATP JOURNAL č. 11/2022
  10. Moderní analyzátory sítě s webovým rozhraním
    Spolehlivé přístroje pro sledování kvality, dodávané energie, se vzdáleným přístupem z PC nebo mobilu. Francouzská firma Chauvin Arnoux přichází na trh s novým modelem přenosného analyzátoru sítí z řady Qualistar - C.A 8345. Pro stálé instalace je možné s výhodou využít nejnovější panelový analyzátor sítí od dalšího francouzského výrobce SOCOMEC – model DIRIS A40, který se vyznačuje vynikajícím poměrem ceny a výkonu.
    Ing. Lenka Němcová, Ing. Jan Jaroš, časopis ATP JOURNAL č. 10/2022
  11. HIKMICRO - kvalitní termokamery dostupné pro každého
    Doslova žhavým tématem poslední doby je lokalizace a měření úniků energie v průmyslu, stavebnictví a komerční sféře. Jedním z již zavedených nástrojů je měření termokamerou. Díky technologickému pokroku posledních let už ale lokalizace těchto kritických míst není nákladnou záležitostí. Kvalitní termovizní zařízení je dnes dostupné i pro techniky, kteří je mají v brašně jen pro případ „co kdyby náhodou“ a není pro ně hlavním pracovním náčiním. Takovými zařízeními jsou kamery čínského výrobce HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis ElektroPrůmysl č. 10/2022
  12. Jak vybrat ten správný přístroj pro vaši aplikaci?
    Jste projektant nebo energetik či správce technologického zařízení a je vašim úkolem navrhnout nebo provozovat v rámci podniku izolovanou soustavu napájení tzv. IT soustavu, zde prosím neplést si se zkratkou informačních technologií, ale přitom možná tak trochu tápete, jaký hlídač izolace vybrat pro právě vaši aplikaci? Tak čtěte dále, protože dnes se pokusím vám alespoň v krátkosti poodhalit to, co jste si možná doposud neuvědomovali.
    Ing. Roman Smékal, časopis ElektroPrůmysl č. 10/2022
  13. Přípojnicový systém CrossBoard aneb když úspora místa je hlavní prioritou
    Modulární přípojnicový systém CrossBoard není na trhu žádnou novinkou, v posledních letech se ovšem stal systémem, který na sebe poutá největší pozornost a na který je vydáváno největší množství novinek. Proč? Právě proto, že jako celek je velmi kompaktní, umožňuje snadnou a rychlou montáž a pokud jsou vaše priority úspora prostoru, bezpečnost obsluhy a rychlost montáže - která úzce souvisí se snížením nákladů výroby rozváděčů - pak je i pro vás zcela jistě zajímavým řešením.
    Jakub Gala, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 9/2022
  14. Více než století měřicích přístrojů
    Firma Weigel, která v roce 2019 oslavila 100 let od svého založení je již tradičním dodavatelem nejen elektromagnetických či magnetoelektrických přístrojů, ale též wattmetrů, synchroskopů, převodníků elektrických veličin, děličů napětí a v neposlední řadě i bočníků.
    Radek Odložilík, časopis VOLTY.CZ č. 09/2022
  15. HIKMICRO - kvalitní termokamery dostupné pro každého
    Doslova žhavým tématem poslední doby je lokalizace a měření úniků energie v průmyslu, stavebnictví a komerční sféře. Jedním z již zavedených nástrojů je měření termokamerou. Díky technologickému pokroku posledních let už ale lokalizace těchto kritických míst není nákladnou záležitostí. Kvalitní termovizní zařízení je dnes dostupné i pro techniky, kteří je mají v brašně jen pro případ „co kdyby náhodou“ a není pro ně hlavním pracovním náčiním. Takovými zařízeními jsou kamery čínského výrobce HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis Technika a Trh č. 09/2022
  16. Transformátory s rozebiratelným jádrem nově pro měření do 20 kHz!
    Čerstvou novinkou v oblasti rozebratelných transformátorů jsou dvě inovované řady s označením XKBR a XKBU. Designově jsou totožné s výchozí generací KBR a KBU, nicméně tato dvě nová provedení vysoce přesně přenášejí proudové signály do 20 kHz, a úvodní písmeno X zde tedy značí vhodnost těchto přístrojů pro měření vyšších harmonických, ale je samozřejmě možné používat je také i pro klasické, 50 Hz aplikace.
    Daniel Rycka, časopis VOLTY.CZ č. 8/2022
  17. Robustní automatické přepínače pro spolehlivé, snadné a bezpečné napájení kritických aplikací ve zdravotnictví
    Z různých jak základních norem, zejména požárně bezpečnostních, tak i norem pro speciální aplikace, např. ve zdravotnictví, vyplývá pro napájení v kritických aplikacích jednoznačný požadavek, že musí být provedeno se zajištěním dodávky elektrické energie alespoň ze dvou samostatných na sobě nezávislých napájecích zdrojů a přepnutí na druhý napájecí zdroj musí být samočinné a zajištěné.
    Vladimír Frič, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 8/2022
  18. OMUS a MOTUS – nerozlučná dvojka z dílny Wöhneru pro řízení induktivních a rezistivních zátěží
    Německý výrobce přípojnicových systémů a komponentů pro rozváděče, společnost Wöhner, již před pár lety rozšířila portfolio o hybridní technologii stykačů. Konkrétně pak spouštěče motorů MOTUS a spínač odporových zátěží OMUS. Minulý rok 2021 však přinesl pokrok v podobě elektronického motorového spouštěče MOTUS C14. V tomto článku se na tyto přístroje zaměříme detailněji.
    Jakub Gala, časopis Technika a Trh č. 08/2022
  19. HIKMICRO - kvalitní termokamery dostupné pro každého
    Léto je v plném proudu a ti, kteří svou dovolenou již vyčerpali, s návratem k běžným pracovním povinnostem řeší spíše horké spoje v rozvaděčích než rozpálený písek na pláži. Díky technologickému pokroku posledních let však již lokalizace těchto kritických míst není nákladnou záležitostí. Kvalitní termovizní zařízení je dnes dostupné i pro techniky, kteří je mají v tašce jen pro případ, že by se náhodou něco stalo, a není pro ně hlavním pracovním nářadím. Takovými zařízeními jsou kamery čínského výrobce HIKMICRO.
    Ing. Jan Kančo, časopis ATP Journal č. 8/2022
  20. Systém přípojnic WÖHNER – Efektivní řešení rozvodů nízkého napětí
    Ať už konstruujete nový rozváděč, nebo revitalizujete starší rozvodnu, jedním z úkonů, které je potřeba vyřešit, je způsob distribuce elektrické energie. Společnost Wöhner, která je předním leaderem ve vývoji a výrobě komponentů pro rozváděče, nabízí efektivní řešení, při dodržení požadavků na maximální bezpečnost a vysokou spolehlivost. K tomu všemu poskytuje precizní propracovaný design, který je často u konkurenčních produktů bohužel opomíjený.
    Jakub Gala, časopis VOLTY.CZ č. 7/2022
  21. Procesní kalibrátory FLUKE
    Společnost FLUKE jako jeden z předních světových výrobců profesionálních měřicích přístrojů má ve svém širokém výrobním programu také kalibrátory procesních signálů. V tomto článku představíme vybrané přenosné kalibrátory proudové smyčky a napětí.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ATP Journal č. 7/2022
  22. Průmyslová tlačítka a signalizační prvky k ovládání strojních nebo elektrických zařízení
    Přední výrobce SCHLEGEL Elektrokontakt od roku 1945 dlouhodobě vyvíjí, vyrábí a navrhuje tlačítka, kontakty, přepínače a kompletní ovládací, signalizační panely a prvky pro celou šíři všech průmyslových odvětví, převážně se zaměřením na výrobu strojů, ovládaní elektrických komponentů a průmyslovou automatizaci.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis ElektroPrůmysl č. 07/2022
  23. Víte, čím měříte? Měřicí transformátory proudu od MBS nově s šířkou pásma do 20 kHz!
    V posledních letech se výrazně zvýšil podíl vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji se setkáváme s elektrárnami větrnými, fotovoltaickými, na biomasu a vodními, kde na rozdíl od klasických jaderných nebo uhelných elektráren nejsou použity čistě synchronní generátory, nýbrž frekvenční měniče, resp. střídače, a to znamená, že energie na jejich výstupu nemá čistě sinusový průběh.
    Daniel Rycka, časopis ElektroPrůmysl č. 6/2022
  24. Vyberte si to nejlepší pro vaši aplikaci v železniční dopravě
    Klíčovým aspektem pro plynulý provoz železniční dopravy je zajištění trvalé provozuschopnosti. Jedním z parametrů je pak zajištění elektrické bezpečnosti ať již napájecích částí, signalizačních a zabezpečovací systémů, instalací tunelů, ale také tažných vozidel.
    Ing. Roman Smékal, časopis Technika a Trh č. 06/2022
  25. Nový analyzátor sítě C.A 8345
    Francouzská firma Chauvin Arnoux přichází na trh s novým modelem analyzátoru sítě z řady Qualistar. Tato modelová řada je již roky oblíbená mezi údržbáři a techniky, kteří potřebují sledovat kvalitu elektrické sítě a včas odhalit případné problémy. Nový třífázový analyzátor C.A 8345 je navíc prvním zástupcem této řady, který splňuje parametry třídy A (dle ČSN EN 61000-4-30 a IEC 61000-4-30).
    Ing. Lenka Němcová, časopis VOLTY.CZ č. 5/2022
  26. Malé přenosné osciloskopy s izolovanými kanály C.A. 922 A C.A 942
    Firma Chauvin Arnoux uvádí na trh 2 nové malé přenosné osciloskopy s izolovanou architekturou pod označením C.A 922 (2 x 20 MHz) a C.A 942 (2 x 40 MHz). Přístroje navazují na své typové předchůdce v modré barvě dodávané touto firmou pod značkou METRIX.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis ElektroPrůmysl č. 05/2022
  27. Akustická průmyslová kamera Fluke ii900 – prediktivní údržba systémů stlačených plynů rychle, přesně a efektivně
    Lokalizovat místa úniku v systémech stlačeného vzduchu, plynů či vakua je klíčovým úkolem při prediktivní údržbě těchto systémů. Často i nepatrné netěsnosti vedou ke zvýšené spotřebě energie, většímu opotřebení strojů a tím pádem vyšším nákladům na provoz zařízení. V extrémních případech může dojít až k úplné odstávce zařízení a velkým finančním ztrátám.
    Ing. Lenka Němcová, časopis ATP Journal č. 5/2022
  28. Nový analyzátor sítě C.A 8345
    Francouzská firma Chauvin Arnoux přichází na trh s novým modelem analyzátoru sítě z řady Qualistar. Tato modelová řada je již roky oblíbená mezi údržbáři a techniky, kteří potřebují sledovat kvalitu elektrické sítě a včas odhalit případné problémy. Nový třífázový analyzátor C.A 8345 je navíc prvním zástupcem této řady, který splňuje parametry třídy A (dle ČSN EN 61000-4-30 a IEC 61000-4-30).
    Ing. Lenka Němcová, časopis Technika a trh Amper/2022
  29. Měřicí systémy společnosti Socomec
    Monitorování kvality elektrické energie a sledování její celkové spotřeby je globálně velmi žádanou záležitostí. O to více nyní, v době aktuálního trendu strmého růstu cen a při následném hledání možných úspor provozních energií, se toto téma stává nadmíru aktuální. GHV Trading, spol. s r. o., dodavatel měřicí techniky a komponent pro rozváděče, Vás provede přehledem nejoblíbenějších panelových analyzátorů sítě francouzské společnosti Socomec, která již od roku 1992 nabízí širokou škálu produktů pro měření, monitoring a analýzu parametrů elektrické energie.
    Daniel Rycka, časopis ELEKTROPRŮMYSL č. 4/2022
  30. Odvádění tepla z rozváděčových a jiných průmyslových skříní
    Jednou z otázek při návrhu průmyslových skříní s elektrickými i neelektrickými komponenty je výběr vhodného způsobu jejich ochlazování. Dosahování vysokých teplot vnitřního uzavřeného prostoru skříně může mít neblahý vliv na spolehlivost, životnost instalovaných zařízení. Snahou je snižovat teplotu v prostoru skříně a zabránit tak přehřívání, které by se mohlo odrazit na vícenákladech při případném servisu nebo celkovém pohledu na (ne)fungující předané zařízení nebo technologii.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis VOLTY.CZ č. 4/2022
  31. Vyberte si to nejlepší pro vaši aplikaci v železniční dopravě a monitorujte izolačního stav s přístroji ISOMETER firmy BENDER
    Klíčovým aspektem pro plynulý provoz železniční dopravy je zajištění trvalé provozuschopnosti. Jedním z parametrů je pak zajištění elektrické bezpečnosti ať již napájecích částí, signalizačních a zabezpečovací systémů, instalací tunelů, ale také tažných vozidel.
    Ing. Roman Smékal, časopis ATP Journal č. 4/2022
  32. Jak snadno vyhodnocovat reziduální proudy pomocí přístrojů Bender
    Ve všech důležitých instalacích je potřebné předcházet neočekávaným výpadkům napájením. Jednou z metod zvýšení spolehlivosti elektrických rozvodů je trvalé monitorování reziduálního proudu. Společnost Bender, přední světový výrobce přístrojů pro zajištění bezpečnosti v elektrických obvodech, uvedla na trh nové monitory reziduálního proudu řady RCM410R.
    Ing. Jan Šenberger, časopis ElektroPrůmysl č. 3/2022
  33. Když hledáte, jak to propojit
    V elektrotechnické praxi je konstruktér často postaven před úkol nalézt funkční, ale i dlouhodobě spolehlivé flexibilní vodivé propojení. Jedná často o přívody generátoru, transformátoru, svařovacích automatů a dalších zařízení. V realizovaných zakázkách GHV můžeme nalézt proudové spojky velké škály průřezů i možností provedení. Konstruktéři se často snaží nalézt vhodné řešení v katalozích, ale výhodnější je definovat ideový koncept propoje a dále využít našich zkušeností i možností. Pro začátek obvykle postačí určit rozměry, požadované proudové zatížení a případně specifické detaily aplikace. Na základě zadání lze následně, ve spolupráci s výrobcem, navrhnout vhodné řešení takřka pro jakoukoli aplikaci.
    Ing. Jan Jaroš, časopis VOLTY.CZ č. 3/2022
  34. Pasivní a aktivní chlazení skříní s elektrickými komponenty
    Jednou z otázek při návrhu průmyslových skříní s elektrickými komponenty je výběr vhodného způsobu jejich ochlazování. Dosahování vysokých teplot vnitřního uzavřeného prostoru skříně může mít neblahý vliv na spolehlivost, životnost instalovaných elektrických zařízení. Zmíněná teplota získává více na významu, pokud jsou skříně vybaveny komponenty skládající se z polovodičových součástek. Snahou je snižovat teplotu v prostoru skříně a zabránit tak přehřívání, které by se mohlo odrazit na vícenákladech při případném servisu nebo celkovém pohledu na (ne)fungující předané zařízení nebo technologii.
    Bc. Robin Kurka, DiS., časopis ElektroPrůmysl č. 2/2022
  35. Jak trvale měřit reziduální proud v uzemněných sítích TN/TT?
    Napomoci vám mohou monitory reziduálního proudu určené k nepřetržitému sledování instalací a k detekci a lokalizaci vznikajících zemních poruch, které mají zásadní význam pro důležité elektrické systémy a zařízení.
    Ing. Roman Smékal, časopis VOLTY.CZ č. 2/2022
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace