Odborné články

  1. Měřící přístroje Weigel
    Německá firma WEIGEL je tradičním výrobcem rozváděčových měřicích přístrojů. Byla založena v roce 1919 a již od samého počátku se zaměřila na vysokou kvalitu a spolehlivost nejčastěji používaných elektromagnetických a magnetoelektrických přístrojů.
    Ing. Ladislav Julínek, časopis ElektroPrůmysl č.11/2017
  2. Přístroje řady PhysicLine od Chauvin Arnoux pro měření neelektrických veličin
    Měření neelektrických veličin je nedílnou součástí práce většiny elektrikářů a pracovníků údržby. Vývoj moderních technologií klade zvýšené nároky nejen na pracovníky samotné, ale také na vybavení, které používají. Právě pro ně je určena nová řada PhysicLine od francouzské společnosti Chauvin Arnoux. Celkem 6 nových, moderních přístrojů pokrývá širokou škálu provozních měření neelektrických veličin. V řadě najdete luxmetr C.A 1110, anemometr C.A 1227, teploměr a vlhkoměr prostředí C.A 1246 a teploměry pro termočlánky i odporová čidla C.A 1821, C.A 1822 a C.A 1823.
    Ing. Jan Kančo, časopis ELEKTRO č. 8-9/2017
  3. Inovace měřicích přístrojů FLUKE
    Novou generací klešťových přístrojů pro měření unikajících proudů jsou Fluke 368 a Fluke 369. Verze označené jako Fluke 368 FC a Fluke 369 FC jsou součástí systému Fluke Connect, největšího současného systému pro sběr a přenos dat, obsahujícího již více než 40 měřicích přístrojů FLUKE. Ten umožňuje přenášet naměřené hodnoty do chytrého telefonu nebo tabletu, popř. do Fluke Cloudu, pro uchování a sdílení dat s vybranými spolupracovníky.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis Elektro 10/2017
  4. RCM v TN-S ve zdravotnictví
    Co znamená doporučení ČSN 33 2000-7-710 monitorovat pokles izolačního odporu v TN-S sítích? Tato norma klade vysoké požadavky také na sítě TN-S. Obvykle již nemusí stačit zajistit pouze odpojení až v okamžiku překročení meze kritické hodnoty.
    Vladimír Frič, časopis ElektroPrůmysl č. 09/2017
  5. Bezpečný provoz i dobíjení pro osobní i hromadnou dopravu
    Německá firma Bender i tento rok přináší novinky do rychle se rozvíjejícího trhu elektromobility. A to opět ve znamení minimalizace, zjednodušení a vyšší univerzálnosti. Rozšiřuje se řada regulátorů nabíjení CC612 EV o různé stupně výbav podle použití. Pro méně sofistikované nabíjecí moduly pro veřejné sítě přichází na trh monitory reziduálních proudů RCMB121 a RCMB104, opět zmenšené oproti předchozí generaci.
    Ing. Ivan Ryba, časopis Elektro a trh č. 4-5/2017
  6. Novinky v oblasti měřicích transformátorů proudu
    V dnešní době se již každý výrobce rozváděčů setkal s měřicími transformátory proudu od německé firmy MBS AG, dodávanými firmou GHV Trading, spol. s r.o. Transformátory jsou určeny k použití v rozvodných zařízeních nízkého napětí a splňují požadavky ČSN EN 61869-1+2, zahraničních norem a mezinárodních doporučení IEC 61869-1+2.
    Ing. Věra Olšarová, časopis ElektroPrůmysl č. 08/2017
  7. Bezpečnost pro dobíjení v kompaktním provedení
    V čísle 07-08/2016 jsme informovali o novinkách pro elektromobilitu od německé firmy Bender. Do rozvíjející se oblasti přicházejí novinky i letos, opět ve znamení minimalizace, zjednodušení a vyšší univerzálnosti. Rozšiřuje se řada regulátorů nabíjení CC612 EV o různé stupně výbav podle použití. Pro méně sofistikované nabíjecí moduly pro veřejné sítě přichází na trh monitory reziduálních proudů RCMB121 a RCMB104, opět zmenšené oproti předchozí generaci.
    Ing. Ivan Ryba, časopis Elektrotechnika v praxi č. 7-8/2017
  8. Modulární systém CrossBoard
    Mezi největší novinku loňského roku patří modulární systémové řešení, díky kterému lze snadno a rychle realizovat rozvody elektrické energie do 125 A, a to především v oblasti strojírenství a průmyslových zařízení. Uvedením produktu CrossBoard představuje Wöhner zcela nový systém s kombinací přednosti vysoce výkonového přípojnicového systému s tradiční instalací na montážních lištách DIN. Díky komplexní dotykové ochraně zajišťuje systém CrossBoard vysoký stupeň bezpečnosti.
    Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 07/2017
  9. Nejen poruchu izolace odhalit, ale také ji lokalizovat
    V minulém roce jsme vám v květnovém čísle časopisu Elektroprůmysl představili novou řadu přístrojů pro sledování stavu izolace iso685 společnosti Bender. O rok později vám přinášíme rozšíření této řady přístrojů o systém vyhledávání poruchy izolace iso685-D-P s lokalizačními jednotkami EDS440/441. Jde o nejmodernější konstrukci přístroje z pohledu spolehlivosti, použití měřicích metod, provozuschopnosti a designu. Kromě hlavní funkce průběžně sledovat izolaci sítě proti zemi nabízí tento systém funkci trvalého vyhledávání poruch izolace za provozu bez nutnosti odstávky či přerušení výroby.
    Ing. Roman Smékal, časopis ElektroPrůmysl č. 6/2017
  10. Laserové nivelační přístroje Fluke
    Odolnost, na kterou jste zvyklí. Přední výrobce měřicích a testovacích přístrojů, americká společnost Fluke, uvedl na trh zcela novou řadu laserových nivelačních přístrojů. Při vývoji zúročil zkušenosti z oblasti laserové techniky (např. u svých termokamer nabízí převratný systém ostření pomocí laserových dálkoměrů) a nabízí tříbodové a křížové lasery pro ty nejnáročnější podmínky. Přístroje výrazně usnadní a zrychlí montáž a pomohou vyhnout se případným problémům.
    Ing. Jan Kančo, časopis ELEKTRO č. 5/2017
  11. Kabely, vodiče a konektory
    Řada elektrických zařízení vyžaduje vodivé propojení v rámci uzemnění nebo pro trvalé vedení proudu. Ať už se jedná o pohyblivé části zařízení nebo jde o části, kde dochází k mechanickým rázům či vibracím, všude je možné využití měděných splétaných pásků, lan nebo lamel. Jedná se například o připojení motorů a transformátorů, svářecích strojů, baterií apod.
    Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 05/2017
  12. Kompenzační transformátory proudu
    Měření a analýza kvality elektrické sítě je důležitý proces sloužící k odhalení nežádoucích a škodlivých jevů, a tedy k předejití možností vzniku problémů a škod na elektrických zařízeních. Firma MBS AG v řešení této problematiky vyvinula kompenzační transformátory proudu (CCT). CCT slouží nejen pro měření střídavých (AC), ale i stejnosměrných (DC) proudů. Dále také pro měření nesinusových a zkreslených signálů elektrické sítě. Měření stejnosměrných proudů je v tomto zařízení zajištěno Hallovou sondou. Výstupní signál lze přímo zapojit do PLC, osciloskopu, ampérmetru, analyzátoru výkonu či podobných zařízení.
    Roman Hráček, časopis Elektro a Trh č. 3/2017
  13. Přístroje řady PhysicLine od Chauvin Arnoux pro měření neelektrických veličin
    Měření neelektrických veličin je nedílnou součástí práce většiny elektrikářů a pracovníků údržby. Vývoj moderních technologií klade zvýšené nároky nejen na pracovníky samotné, ale také na vybavení, které používají. Právě pro ně je určena nová řada PhysicLine od francouzské společnosti Chauvin Arnoux. Celkem 6 nových, moderních přístrojů pokrývá širokou škálu provozních měření neelektrických veličin. V řadě najdete luxmetr C.A 1110, anemometr C.A 1227, teploměr a vlhkoměr prostředí C.A 1246 a teploměry pro termočlánky i odporová čidla C.A 1821, C.A 1822 a C.A 1823.
    Ing. Jan Kančo, časopis ElektroPrůmysl č. 3/2017
  14. Green Line - Energeticky nejúčinnější napájení ZIS
    Z celé poměrně rozsáhlé problematiky ZIS se tento článek soustředí na jejich první nezbytnou součást, kterou jsou ochranné oddělovací transformátory, a to takové, jež nejlépe vyhovují všem provozním požadavkům. Těmi jsou energeticky úsporné transformátory ES710 řady Green Line.
    Vladimír Frič, časopis ElektroPrůmysl č. 04/2017
  15. Diris DIGIWARE
    4 výhody v jednom, úspora času a prostoru, redukce nákladů a zlepšení přesnosti. Jedinečnost tohoto systému je v rozložení funkcí do více modulů, přičemž každý modul má jiný měříci vlastnosti. Modulová konstrukce zařízení umožnuje instalaci blízko místa měření, přičemž eliminuje nebezpečí vysokého napětí. Kompaktní rozměry umožnují integraci do již existující instalaci nebo na těžko dostupná místa. Široký výběr proudových senzorů s pevným nebo rozebíratelným jádrem nebo Rogowského cívkou umožnuje měřit vodiče jakékoli velikosti a jakéhokoli tvaru
    Michal Boris
  16. Chlazení skříní elektrických zařízení pomocí chladících jednotek Peltier
    Princip chlazení je podobný jako elektronická teplotní pumpa. Tepelná energie je přenášena z jedné strany na druhou, pomocí poskládaných polovodičů. Funkce chlazení je zajištěna polovodičovými prvky, u kterých nehrozí žádné nebezpečí úniku provozních kapalin. Zařízení Peltier se vyznačují malými rozměry s možností umístění na skříni v libovolné poloze. Mohou pracovat v rozmezí okolních teplot od -40 do +90 ˘C. Chladicí jednotky Peltier jsou určeny především pro chlazení malých zařízení s potřebou menších chladicích výkonů.
    Robin Kurka, časopis Elektrotechnika v praxi č. 03/2017
  17. Pojistkové odpínače firmy Wöhner
    Mezi novinku loňského roku patří pojistkové odpínače (pro zapínání a vypínání jmenovitých proudů pod zátěží dle pracovního napětí) označované pod marketingovým názvem QUADRON, které jsou nabízeny ve velikostech pojistek 00 a 01 pro 60 mm přípojnicový systém. Integrovaný mechanismus odpojení obou konců pojistek najednou zaručuje ještě větší bezpečnost. Bez ohledu na to, kdo pákou v dané chvíli pohybuje, automatické přepnutí odpínače má definovanou rychlost a nebezpečí jiskření je proto účinně vyloučeno. Neoprávněným aktivacím rukojeti je možno zabránit použitím visacích zámků.
    Ing. Radka Krátká, časopis Elektro a trh č. 01-02/2017
  18. Osvětlení rozváděčových skříní svítilnami řady LED 025
    Z řady typů osvětlení rozváděčových skříní, které jsou nabízeny firmou GHV Trading, spol. s r.o., jsou svítivé diody použity u dvou řad s označením LED 025 a LED 025 ECOLINE. Výhody svítilen LED je nízká spotřeba, minimální ztráty energie vyzařované teplem, variabilní rozsahy napájení, minimální rozměry a jednoduchá montáž. Životnost svítilen je kolem 60 000 hodin a při poškození jedné LED není funkce svítilny ohrožena.
    Robin Kurka, časopis ElektroPrůmysl č. 02/2017
  19. Digitální provozní multimetry ve zkoušečkovém provedení C.A 755 a C.A 757
    Firma Chauvin Arnoux opět potvrdila svoji pověst inovátora a představila praktické provedení multimetrů v kapesním zkoušečkovém provedení. Přístroje mají stejně jako všechny ostatní běžné zkoušečky této firmy výměnné měřicí hroty. Jako příslušenství si lze objednat i měřicí hroty v provedení IP2X, vyžaduje-li to použití. Uživatelé si mohou vybrat ze dvou verzí multimetrů. Multimetr s označením C.A 755 je základní verze přístroje. Lze jím měřit stejnosměrná a střídavá napětí do hodnoty 1 000 V. Verze C.A 757 je navíc doplněna o pružný proudový převodník MiniFlex – Rogowského cívku, umožňující měřit střídavé proudy až do hodnoty 300 A.
    Ing. Jiří Ondřík, časopis Elektro č. 3/2017
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace